19 Mart 2014 Çarşamba

Kefir ve Yoğurt Sorularınıza Toplu Cevaplarımız:)Bugün yazdığım epostayı buraya alayım. Blogu da ihmal etmiyormuş gibi davranayım:PP

Dostlar günaydın,

Kefir mayaları ile ilgili çok soru geliyor. Kefiri değil de mayalarını anlatmak esasında eğlenceli çünkü kefirin ne kadar iyi, besleyici, hayat kalitesini arttıran bir ürün olduğunu biliyorsunuz ki kendiniz evde yapmak için sorularla dolusunuz:)))

Ben minik bir açıklama yapıp sizi hocalarımın sitesi ile baş başa bırakacağım:

Bizim sitede 3 maya var.

Biri probiyotikli yoğurt yapmak için. Bir kutusundan 6 kg yoğurt yapabiliyorsunuz. Bu ilk yoğurdun gramında tam 1 milyon probiyotik bakteri var. Bu yaptığınız yoğurttan tekrar yoğurt mayaladığınızda elinizde yine iyi bir yoğurt oluyor ama probiyotik mikroorganizma sayısı düşük. Bir de probiyotik özelliği yoğurtla yapılan yemeklerde ve çorbalarda vb de azalıyor (sıcaklığa dayanamıyorlar). Bu yüzden probiyotikli yoğurdun pişirilmeden tüketilmesi gerekiyor. Sırf çocuğa vermek için alıyorsanız yarımşar kiloluk süte mayaların derim naçizane:))) Ama bir kere bir kere en azından kekte deneyin ne şahane bir iş çıkardığını göreceksiniz:)))

Kefir mayasını da iki tip düşünmüş hocalar. Bir vakit olmayıp kefir danesi üretimi ile ilgilenemeyecekler için. Atıyorsun sütün içine bir gün sonra kefirin hazır. Bundan tekrar kefir yapamıyorsun. Diğerini ise istediğin kadar kullan. Sadece ilk kullanımda süzme işlemi var. Sonra da kefiri canlı tutmak için dikkat gerektiriyor ki biz Türk insanıyız ayol jonglör gibiyiz bunu mu beceremiycez pehhhh:)))

Hocaların sayfası : https://www.kefirdanem.com/

Sizden en çok gelen soruları topladım buraya. Kafanıza takılan başka bişi varsa yazın lütfen:))

Güzel bir gün diliyorum ben ve pazara gidiyorummmm:)))

Sevgiler,

makarnalutfen.com adına
Tuğba Bayburtluoğlu

Not: Bu yazıyı yazdıktan sonra bir dostumuz da kefir yazısı yazmış sonuna da bizi eklemiş bulabilirsiniz diye sağolsun. Onun da bağlantısı burda buyrun: http://gununcorbasi.blogspot.com.tr/2014/03/kefir-mucizesi.html#more

Hiç yorum yok: