6 Ocak 2015 Salı

Evde nasıl meyve kurutulur?

Bir dostumuz sormuş dün eposta ile, bilgim dahilinde yanıtladım:

".... yakınlarımın elma bahçeleri var küçüğünü,dibine düşeni değerlendirmiyorlar, ben iki yıldır birazını sirke yaparak değerlendirmeye çalışıyorum; daha fazla ve çeşit değerlendirmek için kurutmayı düşünüyorum ama 
net bir tarif bulamadım. Bana yardımcı olur musunuz?.."

"Merhaba,

Kurutma oldukça zahmetli olabilir ama en azından bir kere denemek istiyorum derseniz fırınınızı 50°C civarında ayarı var ise (ya da düşük ısı, amaç 100°C'yi geçmemek) burada kurutabilirsiniz. Bir tepsi ince kesilmiş elmayı yağlı kağıt üzerine yayın yeter. Sadece süre en az 5-6 saat sürecektir. 

Bir başka ihtimal de doğal pestil yapmanız olabilir. Elmaları rendeleyip bolca suyunu uçurduktan sonra ateşte yine yağlı kağıt üzerine ince bir katman olarak sürerek pestil gibi kurutabilirsiniz. Burada içine yemişler ekleyip mesela tarçın ve balla da tatlandırabilirsiniz. Bunun kuruması da uzun sürecektir ama sadece elma dilimi kurutmaktan daha kısa süreceği kesin:) Pestili fırına vermeden önce dilimlerseniz daha da kısalacak ve kolaylaşacaktır işiniz. Yabancı kaynaklarda fruit leather olarak geçer bu ikinci tarif.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgiler,"

Şimdi farkettim bir de yeni küçük kurutma makinaları var ev tipi. Sanırım Philips çıkarmış. Denemedim bilemiyorum. Daha önce eski şirketimde ev tipi bir Tchibo ürünü kullanmıştık. Profesyonelden süre olarak pek farkı yoktu. Baya bir sürer kurutma işi öyle makinasını aldım diye düşünmeyin. Önce kendi fırınınızda deneyin bir görün ne kadar çok uzun sürdüğünü ondan sonra yatırım yaparsınız. Hayır gelip sonra kafama kurutma makinalarınızı atmayın diye yazıyorum:))))

Bir de pestillere nişasta konur Anadolu'da. Bu hem ürünün suyunu emer kendine bağlar hem de işleme kolaylığı sağlar. İlla nişasta koymak zorunda değilsiniz, yulaf ezmesi ya da ruşeym de ekleyebilirsiniz. Sizin yaratıcılığınıza kalmış. Ayol sabah sabah canım çekti:)))

1 yorum:

http://www.hotbiber.com/ dedi ki...

meyve kuruların çok seviyorum. tabi en sağlıklı olanı ev yapımı sonuçta makine ya da kimyasal madde girmiyor içerisine. anlatım için teşekkür ederim deneyeceğim bende.