10 Temmuz 2012 Salı

MADEN SUYU MU SODA MI?

Yazının başlığındaki soru esasında genişletilebilir. Mineralli su mu, yapay soda mı, mineralli içecek mi, doğal mineralli su mu vesaire vesaire… Ama en çok güzel bir yemeğin üzerine siparişini vermek istediğinizde garson “Maden suyu mu soda mı?” diye sorar ilk olarak. 
Sağlık Bakanlığı’nın doğal mineralli sular yönetmeliğine bakarsanız “Yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde uygun jeolojik şartlarda doğal olarak oluşan, bir veya daha fazla kaynaktan yeryüzüne kendiliğinden veya teknik usullerle çıkartılan, mineral içeriği, kalıntı elementleri ve diğer bileşenleri ile tanımlanan, her türlü kirlenme risklerine karşı korunmuş yeraltı suları”na Doğal Mineralli Su dendiğini görebilirsiniz. İçilebilir bir suya soda (sodyum bikarbonat) ve gaz (karbondioksit) basılmış yapay soda yerine bu içeceğin daha çok cevap olarak verildiğinden ilk önce bu tanımı verdim.
Doğal mineralli su (ya da çoklukla maden suyu dediğimiz ürün) ile yapay soda arasındaki fark yapay mineral varlığıdır. Yapay sodada mineral yoktur.
Masuder'in yeni bi çizime ihtiyacı var:)
İlk paragraftaki garsonumuza cevap olarak “Maden suyu, limonlu” derseniz “Limon dilimi mi koyayım yoksa hazır limonlu mu isityorsunuz?” diye bir soru ile karşılaşmanız muhtemeldir. Siz “Tanrım bi limonlu maden suyuna ulaşmak bu kadar zor mu?” diye düşünebilirsiniz ama garson esasında haklı nitekim son dönemde piyasaya aromalı ve meyveli gazlı içecekler çıktı. Bunların bir bölümü meyveli ve aromalı doğal mineralli içeceklerdir. Bunlar adları üzerinde doğal mineralli suya meyve suyu ya da aroma ve şeker ya da tatlandırıcı eklenerek elde edilirler. Bu ürünlere benzer meyveli soda, meyveli gazlı içecek, aromalı gazlı içecek gibi adlar alan ürünler de vardır fakat bu ürünler esasında yapay sodaya şeker, meyve suyu, tatlandırıcı, aroma gibi maddeler katılarak elde edilirler ve ana hammadde yapay soda olduğu için mineral ihtiva etmedikleri için meyveli doğal mineralli sulardan ayrılırlar.  
Sağlıklı yaşamaya dikkat edenlerin tercih ettikleri doğal mineralli içeceklerin faydaları ve hakkında bilinen doğrular ve yanlışlar ile ilgili Maden Suyu Üreticileri Derneğinin sitesinde (http://www.masuder.org.tr/madensuyu.htm) İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Karagülle tarafından derlenmiş detaylı yazıları bulabilirsiniz. Ayrıca gelecek sefere maden suyu isterken garsondan gelebilecek soruları ve cevaplarını da biliyorsunuz.

3 yorum:

Blogger Bolat dedi ki...

Güzel bir post olmuş bilgilendim :)

GM dedi ki...

Teşekkürler:))

Kemal Kerinç dedi ki...

Yararlı bir yazı olmuş. http://www.yoreselurunler.net/2013/09/maden-suyu-vs-soda/ adresinde de ayrıntılı bir bilgi mevcut.